Fotoğrafçılar için çok büyük önem taşıyan orjinal filmlerin (negatifler veya dia pozitifler) taranmasında gösterilmesi gereken hassasiyet aynı zamanda kültürel mirasımızın korunması adına büyük önem taşır. Fine Art tarama, her orjinele aynı önemi ve titiz çalışmayı vermekle “herhangi bir tarama”dan ayrılır.

Tamburlu tarama, filmin koruyucu ambalajından çıkarılış ve tutma şekli, ışıkta büyüteç optik ile inceleme ve tambur üzerine yerleştirilmesiyle başlar. Titiz bir çalışma ve ortam gerektiren bu proses tamamen kuru, sıvı ve yağ ile olmak üzere üç şekilde de uygulanabilir. Bu üç yöntem arasından, sıvı tarama, en berrak sonucu vereceğinden, tamamen uçucu olmasından, filmi sonradan temizlemek gerekmeyeceğinden ve filmin emisyonunda hiçbir iz bırakmamasından dolayı fotoğrafçılara tavsiye edeceğimiz yöntemdir. Atelier Elipsis, US Library of Congress’in onayladığı sıvı tarama metodu ve kullanılan sıvı ile fine art tarama prosedürünü uygulamaktadır.

Gerçek anlamda “fine art” kalitede çözünürlük, baskı ebatı gözetmeksizin aynı standardı vermektir. Baskı boyutuna göre çözünürlüğüne karar verdiğimiz filmin, en derin gölgesinden en açık ışığına kadar tüm dinamik skalasını muhafaza ederek raw (ham) tarama elde ediyoruz. Taramamızda, 35mm’den 20x25 cm’e kadar dia ve negatifi/dia pozitif, 30x40 cm’e kadar opak taramaları 12000 ppi’e kadar gerçek optik çözünürlükte gerçekleştirmekteyiz.